top of page
Search

Sünnitusjärgne aeg: 40 päeva nurgavoodi aega või sünnituselt otse trenni?

Updated: May 12

Raseduse ajal pööratakse enamik oma tähelepanust lähenevale sünnitusele ja beebile. Vähem mõeldakse aga sünnitusjärgsele ajale - kuidas muutub elukorraldus, paarisuhe, mis muutub nii füüsilise kui vaimse tervise koha pealt. Vaatame artiklis, miks on sünnitusjärgne periood paljudele peredele väljakutsuv aeg.


Keha tahab sünnitusest taastuda


Tasub meeles pidada, et vähemalt sama kaua kui keha kandis rasedust, võtab aega ka rasedusest ja sünnitusest taastumine. Koju jõudes võib tekkida (kohuse)tunne, et tahaks kohe palju beebiga jalutada, kodu koristada ja külalisi võõrustada, aga tegelikult tasub esmajoones enda taastumisele mõelda.


Vanade eestlaste jaoks oli sünnitusjärge aeg püha - esimest 6 nädalat nimetati "nurgavoodi ajaks", kus naine oligi beebiga voodis ja puhkas. Sel perioodil hoolitseti sünnitanud naise eest, et ta saaks rahulikult puhata, paraneda ja beebiga harjuda. Tänapäevaks on see traditsioon kadunud ja naistelt oodatakse üsna kiirelt pärast sünnitust tavaellu naasmist. Tegelikult aga peaks sünnitusjärgse perioodi võtmesõnaks olema "puhkamine".


Esimesel nädalal soovitavad füsioterapeudid olla nii palju lamavas asendis kui võimalik, et vaagnapõhja- ja kõhulihased saaksid ilma gravitatsiooni surveta rahulikult taastuda. Söö rohkelt kiudaineid, joo vähemalt 2 liitrit vett päevas ja võta rahulikult - su keha vajab sel perioodil taastumiseks lihtsalt aega.


Kui päris trenni ei soovitata sünnitusjärgsel perioodil teha, siis vaagnapõhjalihaste tugevdamist võiks hakata tegema juba esimestel sünnitusjärgetel päevadel.


Muutused emotsioonides


Sünnitusjärgsel ajal toimub nii palju: sünnitusega saab ligi 10 kuud kestnud seiklus läbi ja beebi ei olegi enam ema turvalises kõhus. Järsku on sul kodus väike inimene, kes on nii abitu ja sõltub 100% sinust. Rinnaga toitmise alustamine võib pakkuda väljakutseid ja füüsiline taastumine võtta aega.


Lisaks langevad järsult rasedust hoidnud hormoonid ja unetuse tõttu võivad päevad sulada ühte. Võid nähtava põhjuseta nutma hakata või tunda järgmisel hetkel südant puperdama panevat rõõmu - see kõik on normaalne. Kui aga kurvameelsus ja lootusetu tunne püsivad üle paari nädala ja tunned, et vajad tuge, siis raseduskriisi nõustaja või psühholoog saavad sulle toeks olla.IV trimester kui kõige alahinnatum etapp


Sünnitusjärgset aega nimetatakse ka IV trimestriks, kuna sel ajal on beebi justkui sinu külge liimitud ja ei saaks veel üsavälise eluga üksi hakkama. See on harjumise aeg nii emale, beebile kui kogu perele. Üks põhilisi soovitusi, mida korduvrasedad annavad: "ära alahinda sünnitusjärgset perioodi". Kui sünnitus on vaid üks päev su elus, siis beebi saabumisest algab justkui uus eluetapp, mil vajad enam toetust kui varem.


Tunned, et soovid olla paremini valmis sünnitusjärgseks ajaks?

Oleme just selleks puhuks kokku pannud põhjaliku veebikursuse "Toetatult 4.trimestrile vastu" , mida saad vaadata järele endale sobival ajal ja kohas. Seal on lahti võetud kõik teemad alates füüsilisest taastumisest ja rebenditest kuni paarisuhte teemadeni välja. Võid seda kuulata ja vaadata nii enne sünnitust kui nn nurgavoodi ajal.NB: Kasuta veebikursusel -10% soodustuse saamiseks koodi "4trimester".


Lisaks soovitame soovi korral vaadata veel:

Ämmaemanda koduvisiidi kohta: siit.

Sünnitusjärgse taastumise ja vaagnapõhjalihaste trenni kohta: siit.

Sünnitusjärgse depressiooni kohta: siit.


313 views0 comments

Comments


bottom of page