Blogiartikkel on loodud koostöös Safal KIDS-iga.
Väikelapse nahk on äärmiselt tundlik ja õrn, mistõttu on oluline valida riided, mis on valmistatud naturaalsetest materjalidest ja omaksid ökotex sertifikaati. Just nii saad olla kindel, et need materjalid ei ärrita nahka, ei tekita beebile ülekuumenemise ohtu ega põhjusta allergilisi reaktsioone.
Beebide riietamisel on oluliseks võtmesõnaks kihilisus. Kuna ilm võib päeva jooksul muutuda, on oluline valida riided, mis võimaldavad kergesti reguleerida beebi temperatuuri. Esimene kiht võiks olla õhuke ja hingav bodi või beebikombekas, mis hoiab beebi naha kuivana. Puuvillased ja meriinovillast või siidist bodid on ideaalsed, kuna need lasevad nahal hingata ja imavad hästi niiskust.
Teine kiht võiks olla veidi paksem - näiteks õhuke jakk või kampsun (või puuvillane/meriinokihiga kombekas), sõltuvalt ilmast. Ka see kiht peaks olema valmistatud pehmest ja naturaalsest materjalist, mis ei ärrita nahka ega takista beebi liikumist. Kasutades mitut kihti, saab kergesti päeva jooksul kohandada riietust vastavalt temperatuuridele.
Beebide riietamine vajab erilist tähelepanu. Õiged kihid ja looduslikud materjalid aitavad hoida beebi naha kaitstuna ning säilitada mugava temperatuuri, vältides nii ülekuumenemist kui ka külmetamist.
Kindlasti väldi beebide riietamisel sünteetilisi materjale ja suurte prinditud piltidega riideid, sest need ei lase nahal hingata, võivad põhjustada nahaärritusi ning muuta beebit rahutuks.
Lõiked ja disain
Esimestel elukuudel (ja tegelikult ka hiljem) on prioriteediks mugavus. Hõlmiklõikelised bodid või beebikombekad on suurepärased valikud, kuna
neid on lihtne selga panna ja ei vaja üleliigset nööpimist või kinnitamist. Samuti tuleks jälgida, et riiete õmblused oleksid pehmed ja ei hõõruks beebi nahka. Ka lapse kasvades peaksid jälgima neid samu tõdesid – et õmblused oleks pehmed ja liiguksid kangaga kaasa. Just nii saad kindel olla, et kui sinu beebi kasvab ja hakkab juba rohkem liikuma, tunneb ta end mugavalt nii mängides kui ka magades. Need mõlemad on ju lapse peamised ülesanded.
Kindlasti peaksid beebi- ja väikelapseriided olema mitte ainult funktsionaalsed, vaid ka ohutud ja mugavad. Soovitame vältida igasuguseid trükitud pilte, satse, litreid vms, kuhu laps võib riietumisel takerduda. Valides naturaalsed materjalid ja testitud disainid, saate tagada beebi heaolu ja mugavuse igal eluetapil.
Mida siis täpselt riiete valimisel jälgida?
Naturaalsed materjalid ja ökotex sertifikaat: Need materjalid on nahasõbralikud ega põhjusta allergilisi reaktsioone. Parimad valikud on puuvill, bambus,lina, meriinovill ja siid.
Kihiline riietus: Esimene kiht olgu alati hingav ja õhuke, näiteks puuvillane bodi. Teine kiht võiks olla õhem jakk või kampsun/õhuke kombekas. Seda saab kergesti eemaldada, kui temperatuurid muutuvad soojemaks näiteks toatingimustes või autos.
Õige suurusega riided: Väldi liiga kitsaid riideid, mis võivad nahka hõõruda. Beebi riided peaksid olema piisavalt avarad, et laps saaks vabalt liigutada.
Ohutus: Vali riided, millel pole väikseid osi, mis võiksid lahti tulla ja põhjustada lämbumisohu. Samuti väldi tugevaid õmblusi ja suuri dekoratsioone, mis võiksid beebi nahka ärritada.
Lihtne hooldus: Beebi riided peavad taluma sagedast pesemist. Vali kvaliteetsed materjalid, mis säilitavad oma omadused ka pärast mitmekordset pesu. Ja kindlasti vali õige pesutsükkel (kui pole plekke, sobib 30-kraadine pesu väga hästi) ning võimalusel väldi kuivatit.
Hoia beebit külma eest - soovitused ämmaemandalt
Vankri sisetemperatuuri jälgimine on oluline
Külmema ilmaga on oluline jälgida vankri sisetemperatuuri, et beebil oleks mugav ja soe. Kui temperatuur on alla -10 kraadi, võiks kindlasti vankri temperatuuri kontrollida. Uuemaid beebimonitore saab selleks hästi kasutada, kuid vajadusel aitab ka kukla katsumine: kui kuklatagune on soe, on beebil hea olla.
Õige riietus vankris magavale beebile
Beebi käed ja jalad vajavad erilist soojust – villased sokid ja kindad aitavad hoida lapse mugavalt soojas. Väikelaps, kes veel ei kõnni, ei vaja tingimata saapaid. Pea meeles, et saapad ei tohi olla liiga kitsad, et jalad saaksid sooja ja verevarustus ei oleks takistatud.
Värske õhk ja turvaline õueskäik
Kui väljas on alla -15 kraadi, siis võiks vastsündinu puhul kaaluda tuppa jäämist. On muidugi kultuure (põhjamaad), kus soovitatakse käia iga miinuskraadiga õues, aga lähtu ka enda enesetundest ja mugavusest. Arvesta lisaks seda, et tuul võib külmakraade tõsta. Kui õue ei soovi minna, siis värske õhu vajadust saab ka kodus täita, tuulutades tuba mõistlikult. Esialgu võidki katsetada nii, et riietad enda ja beebi soojalt ja hoiad lihtsalt akent lahti ning naudid karget õhku.
Käesolev artikkel on loodud koostöös Safal KIDS-iga
Safal KIDS on mõeldud emalt lapsele, kasvades täpselt nii nagu ka meie suhe ja vajadused siin ilmas. Safal KIDS looja Lenne-Ann: "Minu südameasjaks on kõige pisemate inimeste riiete mugavus. Enne, kui mõni toode tootmisse ja müügile jõuab, testin seda põhjalikult oma laste peal. Tahan olla veendunud, et see on tõesti mugav kasutada nii sulle kui ka lapsele, ükskõik, millega ta parasjagu tegeleb. Kõik meie tooted on valmistatud nahasõbralikust öko-tex kangast. Paljud disainid sobivad nii poisile kui ka tüdrukule, seega on rõivad peresiseselt lihtsasti taaskasutatavad."
Comments