top of page
Search

Nohu ja köha beebidel ning väikelastel - juhend lapsevanematele.

Üks nädal lasteaias, kaks nädalat kodus - kas kõlab tuttavalt? Kuidas aidata oma last üle elada see pikk ja pime viiruste aeg?

Öeldakse, et Eestis on lapsed haiged keskmiselt 6 - 8 korda aastas, aga isegi kuni 12 x haige olemine on täiesti normaalne. Kui kodus pole teist väikelast või lastekollektiivis töötavat inimest, on väiksem võimalus viiruseid koju tuua. Kuna haiguste vältimine on mingil hetkel praktiliselt võimatu, siis vaatame võimalusi nohu ja köha leevendamiseks, et haigus mööduks kergemalt. Pea meeles, et kui nohu ei möödu 2 nädalaga, siis peaks pöörduma perearstile. Köha võib kesta 2 - 3 nädalat.


Nipp #1 - Jälgi, et laps jooks palju vett.


Nohu ja köha ajal on vedelikuvajadus suurenenud. Et limaskestad oleksid niisutatud, köha muutuks lahtisemaks ja organism saaks ise viirustega võidelda, on oluline rohkelt vedelikke tarbida. Parim on tavaline vesi ja soe tee. Viirushaiguse ajal väldi suhkruga magustatud mahlajooke ja lehmapiima.


Nipp #2 - Tee inhalatsiooni ja aspireeri


Kas sul on inhalaator juba olemas? Mäletad aegu, kus tehti auru kartulipoti kohal? Need ajad on muutunud - nüüd soovitatakse inhalatsiooni teha jaheda auruga, kasutades NaCl ehk füsioloogilist lahust. Kui laps ei taha auru teha ärkvelolekuajal, võid seda proovida teha ka magamise ajal. Abiks võib olla ka samal ajal multikate või põneva raamatu vaatamine. Siinkohal eesmärk pühitseb abinõu.

Sama käib aspiraatori kohta. Kuni laps õpib ise efektiivselt nuuskama, tuleks teda nohuga aidata ja liigne tatt välja aspireerida. Tasub valida selline aparaat, mis ei tee liiga tugevat häält (hirmutab) ja millel ideaalis saaks imemistugevust muuta. Kui tatt on kleepuv ja paks, tasub enne ninna lasta natuke NaCl lahust, mis selle vedelamaks muudaks.


Nipp #3 - Nohu ja köha leevendavad ravimid


Neid on apteegis ilmatu valik ja tegelikult me soovitame nõu pidada ka apteekriga, sest nemad reaalselt näevad mida kõige rohkem ostetakse. On tooteid, mis on täpselt sama toimeainega, aga erinevate firmade omad.


Kui rääkida toimeainetest, siis köha aitab lahtistada näiteks luuderohi (siirupid). Nohu leevendavad tilgad, mis on segu mitmest ravimtaimest (Sinupret). Kuna nad on ebameeldiva maitsega, siis soovitaks neid segada mõne mahlaga.

Sageli vaevab lapsi köha just õhtul enne magamaminekut - sel juhul võib abi olla natuke paksema konsistentsiga siirupitest, mille koostises on aed-liivatee ürt. Aed-liivatee tee on ka väga hea köhavastane tee.

Loputa regulaarselt nina NaCl lahusega - kui laps laseb, siis ideaalne oleks seda teha ninaloputuskannu või eraldi süsteemiga, kus saab kasutada suuremat kogust vett. Kui laps sellega nõus pole, siis on abiks ka NaCl spreiga loputamine, aga seda siis tasub kasutada suures koguses.

Ksülometasoliiniga ninaspreisid ei tohiks kasutada kindlasti alla üheaastastel lastel. Neid spreisid soovitame kasutada ainult arsti soovitusel.


Nipp #4 - Rahvameditsiin


Mesi - kurguvalu ja köha vastu. Kurguvalu vastu toimib ta just siis kui seda otse lusikalt süüa. Silmas tuleks pidada igaks juhuks võimalikku allergiariski (ja enne 1 a saamist mitte lapsele anda botulismiohu tõttu).

Lahti lõigatud sibulad - riputada need voodi lähedale, lapse peatsisse. Aromaatsed ühendid, mis sibulale lõhna annavad, on antibakteriaalse ja viirusvastase toimega.

Hanerasv/ravitamimede salv - määrida rinnakule, seljale ja jalataldadele. Mitte kasutada siis kui lapsel on palavik.

Küüslauk, ingver, jõhvikad - seespidiselt. Kui laps on neid nõus sööma, siis super! Eriti antioksüdantiderohked on jõhvikad ja muud marjad.Nipp #5 - Probiootikumid ja ennetamine


Kui laps on sageli haige, siis võib abiks olla ka probiootikumide võtmine. On leitud, et erinevad laktobatsillide tüved vähendavad haigestumisi viirushaigustesse. Ka on leitud, et S. Boulardii ja B. Subtilise regulaarne tarbimine tugevdavad limaskestade mikrobioomi ja bioloogilist barjääri haigustele. See tähendab, et laps muutub vähem vastuvõtlikuks igasugustele viirusnakkustele. Kui laps on juba haigestunud, võib samadest probiootikumidest kasu olla ja laps põeb viirust kergemalt.

Ennetamise koha pealt jälgige, et teie lapse toit oleks vitamiiniderohke, andke talle juurde D vitamiini ja sööge palju värskeid puu- ja köögivilju. Kasu on ka õues viibimisest ja tubade tuulutamisest. Keskküttega korteris tasub jälgida, et õhuniiskus oleks 40 - 60% vahel. Tavaliselt on õhk pigem liiga kuiv ja seda on vaja niisutada.Pealpool pilvi paistab päike....


Nagu ütleb Hiina vanasõna: "Tatistest lastest kasvavad terved täiskasvanud". Kõlab ju lohutavalt? Ühel hetkel jäävad need viirushaigused aina harvemaks ja mingil hetkel avastate, et ei peagi enam haige lapsega kodus olema.


Kui Sul on küsimusi beebi ja laste tervise osas või oled beebiootel, siis meilt saad nõu nii enda kui beebi tervise teemadel. Teeme konsultatsioone Zoomi teel ja ka päriselus. Vaata ka meie Beebi ABC kursust, mis on osalejate poolt hinnatud parimaks turulolevaks kursuseks.


Vaata rohkem Beebi ABC kursuse kohta siit:


Meiega kontakti saad siit:
89 views0 comments

Comments


bottom of page