top of page
Search

7 nippi rasedusaegse iivelduse leevendamiseks

Updated: Mar 26, 2023


Beebi ootusaeg on eriline aeg, kuid sellega võib kaasneda ka omajagu väljakutseid. Üks levinum ja sageli ebameeldivaim, mida paljud rasedad kogevad, on rasedusaegne iiveldus.


Kui sul esineb rasedusaegne iiveldus, ei ole sa üksi. Tegelikult arvatakse, et lausa kuni 70% rasedatest kogeb raseduse ajal mingis vormis iiveldust ning kuni 50. protsendil kaasneb iiveldusega oksendamine. Tavapäraselt jääb algus kuskil 6. - 8. rasedusnädala vahele ja võib kesta nädalaid või raskemal juhul kuid. Sümptomid leevenevad tavaliselt teisel trimestril (13. kuni 27. nädal).

Kuigi rasedusiiveldus võib olla ebamugav, on mitmeid nippe ja abinõusid, mille abil saate oma sümptomeid leevendada.Siit artiklist leiad 7 näpunäidet, mida katsetada.


#1 - Hoia veresuhkrut stabiilsena


Kui iiveldus esineb just tühja kõhuga, siis hoia snäkke enda lähedal. Proovi hoida väiksemat vahet söögikordade vahel ning eelista väiksemaid portsjoneid korraga. Kui iiveldus on tugevaim hommikuti, siis soovitame öökapi kõrvale snäkid valmis võtta ja neid juba enne püsti tõusmist süüa. Tühi kõht on number 1 iivelduse esilekutsuja varases raseduse suuruses.


#2 - Ingver


Ingveri tarbimine võib vähendada rasedusaegset iiveldust. Seda on rahvameditsiinis juba sadu aastaid iivelduse vähendamiseks kasutatud. Kui ingverit tarbid, siis esialgu väikestes kogustes, näiteks teena või smuuti sisse.#3 - Proovi vältida toite ja lõhnu, mis iiveldust tekitavad


Lõhnad, mis muidu vastikust ei tekitanud või lausa meeldisid, võivad raseduse ajal hoopis vastumeelseks muutuda. Varasemalt lemmikud parfüümid ja söögilõhnad on justkui täielikult muutunud. Kui tunned, et näiteks soojade või praetud toitude lõhnad sul südame pahaks ajavad, siis eelista külmasid roogasid soojadele. Söö värsket ja väldi toitusid, mis iiveldama ajavad.


#4 - Joo piisavalt


Vedeliku tarbimine võib samuti aidata leevendada iiveldust. Joo tihti ja väikeste lonksudega, soovi korral lisa joogile jääd. Kui tahket toitu ei taha, proovi süüa külmutatud marju, mahlapulka või jäätist.


#5- Väldi rasvaseid sööke


On leitud, et rasvaste toitude tarbimine soodustab iivelduse tekkimist. Ka uuringutes on leitud, et paljudel naistel tekib raseduse alguses vastumeelsus rasvaste toitude ja liha vastu. Üks hüpotees selliste isumuutuste osas on, et ema organism üritab kõhubeebit kaitsta võimalike kahjustavate ainete suhtes. Seetõttu tasub raseduse ajal eriti oma toitumist jälgida. Kuula oma keha ja tarbi raseduse alguses pigem kergemaid, süsivesikuterikkaid toite.


#6 - Puhka


Proovi puhata nii palju kui võimalik. Tee uinakuid ja mine tavapärasest varem magama. Kuigi võib olla kiusatus iiveldusest vabaneda rohkelt tegutsedes, kuula oma keha ning puhka rohkem.#7 - Värske õhk


Värskes õhus viibimine on lihtne, kuid tõhus viis sümptomite leevendamiseks. Olenemata sellest, kas jalutad õues või avad lihtsalt akna, võib värske õhk vähendada iiveldustunnet ja parandada üldist heaolu.Pea meeles


Rasedusaegne iiveldus on tavaline ja sageli ajutine raseduse sümptom. Kuigi see võib olla ebamugav ja muuta tuju kehvaks, on oluline enda eest hoolitseda ja proovida erinevaid nippe, mis võivad enesetunnet paremaks muuta.


Ära kõhkle ämmaemanda või naistearstiga nõu pidamast kui oksendad rohkem kui 3 korda päevas, ei suuda iivelduse tõttu üldse midagi juua ega süüa või tunned end väga nõrgana. Nad saavad anda täiendavaid juhiseid ja tuge.


Kokkuvõtteks


Iga rasedus erinev ja see, mis sobib ühele inimesele, ei pruugi teisele sobida. Ole endaga kannatlik ja katseta erinevaid nippe leidmaks sobivaima just sulle.


Kui esineb täiendavaid küsimusi seoses rasedusega või beebiga, siis meie ämmaemandad on sinu jaoks olemas! Kontakti ja ajad leiad siit.

764 views0 comments

Σχόλια


bottom of page