top of page
Search

4 nippi kuidas ennetada vastsündinute gaasivalusid

Updated: May 12

Kas beebide kõhumured on paratamatus või on võimalik neid kuidagi ennetada juba raseduse ajal või varasel sünnitusjärgsel perioodil? Mis vahet on koolikutel ja gaasidel? Artiklis annab Meie Pisipere ämmaemand Kairit nõu, kuidas saab beebide gaasivalusid ennetada.


Tasub meeles pidada, et kõhumuresid esineb pea kõikidel beebidel ja enamikul mööduvad need enne poole aastaseks saamist. Siiski võib see periood olla värsketele vanematele parajaks proovikiviks.


Vaatame selles artiklis, kuidas saate ise enda poolt anda panuse, et beebi jaoks seedimisega harjumine võimalikult valutult läheks. 

Miks beebidel üldse kõhumured tekivad? Kas see puudutab kõiki lapsi?


Arvatakse, et mingit sorti kõhumured kimbutavad 9 last 10st. Enamiku kaebustest moodustab mure seoses kõhugaasidega. Tavaliselt algavad gaasid kuskil 2. elunädala paiku ning on tingitud beebi soolestiku harjumisest suureneva toidukogusega. On ka lapsi, kes on tundlikud ema toidus sisalduvatele ainetele. Altimad on kõhumuredele ka lapsed, kes on sündinud keiserlõike teel või kes on saanud esimesel elunädalal antibiootikume (või on ema saanud viimasel trimestril ja sünnituse ajal).

Koolikuteks nimetatakse seisundit, kui beebi nutab rohkem kui kolm päeva nädalas üle kolme tunni päevas. Koolikud esinevad üldiselt 2 nädala kuni 4 kuustel beebidel. Kui gaasidest tingitud nuttu on võimalik eri nippidega rahustada, siis koolikutega see nii lihtne pole. Koolikute puhul on mängus ka beebi närviüsteem.Nipp 1 - Kõik algab soolestikust!


Jälgi juba raseduse ajal, et sinu mikrobioom oleks korras. Söö pre- ja probiootilisi toite, mis toetavad sinu mikrobioomi. Head on näiteks hapendatud toidud (hapendatud kurk, hapukapsas, aedviljad) ja prebiootilised toidud - kiudainerikkad aedviljad, kaunviljalised ja teraviljad. Eriti head on värsked puuviljad, köögiviljad ja salatid kuna nad sisaldavad naturaalseid piimhappabaktereid. Mikrobioom, mille beebi pärast sündi sinult kaasa saab, võib määrata ära selle, kas tal tekib muresid gaasidega või mitte.
Nipp 2 - Kas tupe mikrofloora on korras?


Kui sul on muresid tükilise voolusega või lõhnab voolus kuidagi ebameeldivalt, siis peaks raseduse ajal kindlasti selle probleemiga tegelema. Uuringutes on leitud, et kui emal on sündimise ajaks ravimata tupepõletik, võib laps sünnituse ajal saada kaasa ebasoodsa mikrofloora, mis võib soodustada beebil kõhumurede teket. Vajadusel küsi ämmaemandalt nõu kas ja millist preparaati täpselt kasutada.


Nipp 3 - Kas antibiootikumravi järgselt probiootikume võtsid?


On leitud, et beebidel, kelle emad said III trimestril ja sünnituse ajal antibiootikumravi, esineb rohkem muresid gaaside ja koolikutega. Uuringute põhjal soovitatakse nii antibiootikumravi ajal kui selle järgselt kasutada probiootikume ja tarbida rohkelt prebiootilisi toite (kiudaineterikkad, värsked toidud). Ka laialdaselt kasutatud Nitrofurantoin põiepõletiku raviks on antibiootikum. Nädalase kuuri järgselt peaks probiootikume võtma vähemalt 2 nädala jooksul, aga soovitatavalt veel kauem. Huvitav on see, et probiootikumide võtmisel on leitud isegi ärevust ja depressiooni vähendav toime. Ema depressioon ja ärevus aga omakorda on seotud koolikute riskiga imikul. Probiootikumide võtmisel kõrvaltoimeid peale rahakulu leitud ei ole.


Nipp 4 - Treeni last varakult!


Pärast beebi sündi proovi teda võimalikult vara hakata harjutama kõhuli asendiga ning paku talle tihti nahk-naha kontakti. Sinu kehasoojus ja hingamine rahustavad teda ja pakuvad sarnast efekti soojakotiga. Ka püstised asendid ja kõhukotis/kandelinas kandmine aitavad gaasivalusid ennetada ja leevendada.


Kokkuvõttes...


Beebide kõhumurede korral on kõige keerulisemaks täpsest murest aru saamine. Beebid ei oska veel rääkida ja võivad väljendada enda vajadusi nii, et neist täpselt aru ei saa. Kui tunned, et vajad nõu, siis küsi julgelt oma ämmaemandalt nõu. Tea, et pea kõik emad vaevlevad esimestel elukuudel beebide kõhumuredest aru saamisega. Hea uudis on see, et enamasti 3-4 kuu paiku läheb palju kergemaks ja väljakutseid täis päevad ka ununevad.


Soovid rohkem ja veel põhjalikumalt teada beebi hooldusest?


Liitu Meie Pisipere ämmaemandate poolt loodud "Beebi ABC - sünnist kuni 3.kuuni" veebikursusega! Õpime koos olulisi oskusi ja nippe beebi hooldamisest, toitmisest, nutust, mähkmete vahetamisest ja nahahooldusest kuni õhuvannide andmiseni. Saad neid vaadata endale sobival ajal ja sobivas tempos.Avasta beebihoolduse imeline maailm!209 views0 comments

Comments


bottom of page