top of page
Search

5 meelt - kuidas beebi maailma avastab?

Updated: May 12

Meie Pisipere ämmaemand Kärt selgitab, kuidas beebid kasutavad 5 meelt maailma uurimiseks ja tundmaõppimiseks ning kuidas vanemad saavad aidata kaasa lapse sensoorsele arengule.


Meilt küsitakse ämmaemandatena tihti mitmeid küsimusi seoses beebi meelte ja kohanemisega kõhust väljaspool. Kindel on see, et beebi sünnib siia ilma kõigi 5 meelega, millest mõned meeled on rohkem arenenud ja teised vähem.

Edasi vaatame, aga lähemalt: mida teame sellest, kuidas beebid näevad, kuulevad, tunnevad, haistavad ja maitsevad? Kuidas saab toetada beebit ja tema meelte arengut?


1 - Nägemismeel


Nägemine on vastsündinud beebidel kõige vähem arenenud meel. Uuringud näitavad, et beebide nägemises toimub esimeste kuude jooksul suur areng. Sünnihetkel on beebi nägemisteravus täiskasvanu omaga võrreldes väga kehv. Ta näeb ähmaseid pilte, nägusid ja suuri kujundeid. Kuuendaks kuuks on keskmise beebi nägemisteravus 10x parem kui sündimise hetkel. Nägemise täielik selgus kujuneb väikelapse eas.


Samas on silmside üks võimsamaid meie käsutuses olevaid suhtlussüsteeme. Saame toetada pilkkontakti beebiga võttes teda enda sülle näost 20-30cm kaugusele ja boonusena toetada ka kuulmismeelt, vesteldes beebiga samal ajal.


2 - Kuulmismeel


Beebide kuulmine on sünnihetkeks täielikult välja arenenud. Raseduse ajal kuulis laps ema südamelööke, hääli ja muid helisid nii emme sees kui ka väljaspool. Meloodilised, rahulikud, tuttavad hääled (emme, issi) ja valge müra (nt tolmuimeja, nõudepesumasin) võivad beebit rahustada, samas kui valjud, ootamatud helid ehmatavad teda. Vastsündinud beebid näivad eelistavat kõrgemat häält (ema häält) madalale hääle (meeste hääle).


Beebiga toimetades räägi talle, mis toiminguid teed temaga, kus te olete, mis on plaanis - nii pakud talle turvatunnet ja aitad tal paremini maailma mõista.


"Laps sünnib vajadusega olla armastatud ja ei kasva sellest kunagi välja." -Frank A. Clark

3 - Haistmismeel


Uuringud on leidnud, et vastsündinud beebidel on tugev lõhnataju ja nad suudavad eristada lõhnu. Beebide juures on hea olla naturaalsete lõhnadega ja arvestada, et tugevad parfüümid võivad neid ärritada. Nad eelistavad oma emme lõhna ning eriti rinnapiima lõhna.


Kui annate beebit võõrale inimesele esimest korda sülle, võib beebile pakkuda turvatunnet kui tal on lähedal marlilapike rinnapiima või emme naturaalse lõhnaga.4 - Maitsmismeel


Beebi suudab eristada erinevaid maitseid, kuid eelistab neid, mis on magusad. Ta pöördub eemale maitsetest, mis ei ole ahvatlevad näiteks kibedad või hapud. Samuti näitavad uuringud, et beebid eelistavad oma ema rinnapiima maitset segupiimale.


5 - Kompimismeel ja puudutused


Beebid sünnivad siia ilma, olles tundlikud puudutustele ning nende naha tundlikkus on väga hästi arenenud. Seega emmede ja isside poolt on beebide hoidmine ja puudutamine võtmetähtsusega. Kuid alati vaadake, kuidas teie beebi reageerib ning millist puudust ja lähedust vajab.


Beebid armastavad, kui neid hoitakse süles, kiigutatakse, silitatakse ja õrnalt liigutatakse. Käe asetamine beebi kõhule või lähedale ning kallistamine võib aidata tal end turvalisemalt tunda. WHO soovitab õrna kogu-keha massaaži teostada ajalistele tervetele vastsündinud beebidele kuna see võib olla kasulik laste kasvule ja arengule. Samuti saab beebi massaaž olla heaks viisiks kuidas beebit lohutada ja rahustada. Beebid, kes söövad rinnapiima, veedavad automaatselt mitu tundi päevast ema süles.


Lõpetuseks


Iga beebi on ainulaadne ning areneb omas tempos. Samas kui kahtled või esineb mõni mure oma lapse sensoorse arengu pärast, pea kindlasti nõu oma perearstiga või meie ämmaemandatega.


Soovid aga veel rohkem ja põhjalikumalt teada beebi hooldusest?


Liitu Meie Pisipere ämmaemandate poolt loodud "Beebi ABC - sünnist kuni 3.kuuni" veebikursusega! Õpime koos olulisi oskusi ja nippe beebi hooldamisest, toitmisest, nutust, mähkmete vahetamisest ja nahahooldusest kuni õhuvannide andmiseni. Saad neid vaadata endale sobival ajal ja sobivas tempos.Avasta beebihoolduse imeline maailm!

212 views0 comments

Komentarze


bottom of page