top of page
Search

Ämmaemand selgitab: kauaks ja miks lükata edasi beebi esimene vannitamine?

Updated: May 12

Vanemad uurivad tihti juba raseduse ajal, millal võiks beebit esimest korda vannitada. Sellele küsimusele vastuse andmisel on hea tuua paralleel Eesti vanasõnaga "tark ei torma" - ehk tark ei torma vannitamisega.


Nimelt soovitab Maailma Tervishoiuorganisatsioon tervete vastsündinud beebide esimest vannitamist edasi lükata vähemalt 24 tundi pärast sündi. Sama soovitust jagame ka meie ämmaemandatena Eestis. Niisiis, tavapärane praktika on, et esimene vann toimub alles pärast haiglast koju jõudmist mõnusalt ja mugavalt koduses keskkonnas.Hilisemal vannitamisel on leitud mitmeid eeliseid ning selles blogipostituses vaatame lähemalt neist kolme.


#1 - Lootevõie


Lootevõie on beebi nahalt sünnijärgselt leitav valge, kreemjas aine, mille imendumiseks tuleb anda aega. Sellel on oluline roll beebi õrna naha kaitsmisel. Lootevõie toimib niisutaja ja barjäärina, hoides ära veekadu nahast ja vähendades nakkusohtu. Lisaks on sellel antimikroobsed omadused, mis aitavad võidelda kahjulike bakterite vastu.


Lootevõide hulk on iga vastsündinud beebi puhul erinev. Tavaliselt leidub seda eriti rohkelt kõikides voldikestes, näiteks kaenla all, jalgade vahel, kaelal ja tüdrukutel ka häbememokkade vahel.


Kui vastsündinud beebit vannitatakse kohe pärast sündi, pestakse nõnda ära lootevõie. Vannitamist paar päeva edasi lükates anname lootevõidele rohkem aega oma töö tegemiseks, toetame tervet beebi nahka ja kaitseme beebit võimalike nakkuste eest.

#2 - Kehatemperatuuri reguleerimine


Edasilükatud vannitamise eeliseks on veel lisaaja andmine beebile oma kehatemperatuuri reguleerimiseks. Vastsündinud beebid ei suuda oma kehatemperatuuri tõhusalt reguleerida, seetõttu on oluline hoida neid soojas esimestel tundidel pärast sündi. Lapse vannitamine varsti pärast sündi võib põhjustada soojakadu ja raskendada stabiilse kehatemperatuuri säilitamist.


Vannitamist edasi lükates aitame vastsündinud beebil kehatemperatuuri tõhusamalt reguleerida. Vannitamise asemel soovitame varast nahk-naha kontakti emaga, mis aitab reguleerida kehatemperatuuri.


"Tark ei torma esimese vannitamisega."

#3 - Oksütotsiini roll


Esimese vanniga ootamine soodustab oksütotsiini, tuntud ka kui "armastuse hormooni", vabanemist. Oksütotsiin vabaneb nahk-naha kontaktis vanemaga ja imetamise ajal ning see mängib rolli ema ja lapse vahelise sideme tekkimisel. Kui lükkame esimest vanni edasi ja praktiseerime nahk-naha kontakti, saame soodustada oksütotsiini vabanemist ning tugevdada nõnda sidet ema ja beebi vahel.
Lõpetuseks


Esimese vannitamise edasi lükkamine vähemalt 24h aitab hoida ja kaitsta vastsündinud beebi nahka, reguleerida beebi kehatemperatuuri ning tugevdada sidet teie ja beebi vahel.


Soovid rohkem ja veel põhjalikumalt teada beebi hooldusest?


Liitu Meie Pisipere ämmaemandate poolt loodud "Beebi ABC - sünnist kuni 3.kuuni" veebikursusega! Õpime koos olulisi oskusi ja nippe beebi hooldamisest, toitmisest, nutust, mähkmete vahetamisest ja nahahooldusest kuni õhuvannide andmiseni. Saad kursust vaadata endale sobival ajal ja sobivas tempos.
Avasta beebihoolduse imeline maailm!
803 views0 comments

Comentários


bottom of page