top of page
Search

Ämmaemand selgitab: 5 asja, mida võiks enne beebi sündi kindlasti koju varuda

Meie Pisipere ämmaemand Kairit selgitab, miks ja mida võiks enne beebi sündi endale koju hankida ja mille soetamise võite tulevikku jätta.


"Tegelikult vajab beebi kõige rohkem oma vanemate hoolt, lähedust ja süüa. Kõik ülejäänu on boonus."

Selleks, et oleks mingi orientiir beebi tulekuks valmistumisel, oleme teile koostanud asjade nimekirja, mille hankimise peale võiks mõelda. Beebiriiete valikust tuleb peatselt eraldi postitus.


1. Asjad, mis võiks enne beebi sündi kodus valmis olla:

1) Turvahäll

Millega sa beebi koju tood? Mis on hälli juures sinu jaoks oluline - kas see, et ta käib täislamavasse asendisse või hoopis selle kerge kaal? Raskemate hällide puhul soovitaksin ka hälli ratastele mõelda, sest beebid kasvavad kiirelt ning peagi on ta juba nii raske, et võid endale tassimisega liiga teha. Kindlasti vaata hälli "säilivusaega" ja kas ta on turvalisustestid läbinud. Järelturult ostes jälgi, mis aastal häll ostetud on ja ega see autoõnnetuses osalenud ole. Tavaliselt säilivad hällid sõltuvalt tootjast 5 kuni 10 aastat ning seda saad kontrollida toolil olevalt märgistuselt.


2) Võrevoodi ja madrats.

Valikul lähtu sellest, kas tahad, et beebi tuduks su kõrval. Sel juhul on ideaalne sõsarvoodi, mille ühte külge saab alla lasta/eemaldada. See funktsioon on kasulik ka siis, kui beebi ise juba kõnnib ja tahab voodist iseseisvalt välja ronida.

Madrats võiks olla kõvemapoolne, et beebi selga toetada ja et lämbumisohtu ei oleks. On ka variant, et beebi magab koos emaga ühes voodis, aga sel juhul tuleb järgida turvalise koosmagamise reegleid.


3) Mähkimislaud/mähkimisalus

Kus tahad beebit mähkima hakata? Kui vannitoas ruumi pole, tasub mõelda mähkimislaud - kummuti peale. Kui saad mähkimislaua vannituppa kummuti peale toetada, saad soetada ka ainult mähkimisaluse. See on turvalisem ja ergonoomilisem viis (nii puhtuse kui beebi mahakeeramise mõttes) kui beebit diivani või muu aluse peal mähkida.


4) Beebi voodipesu ja rätik

Lina - läheb igal juhul vaja. Muu voodipesu sõltuvalt sellest, kas valid teki või magamiskoti kasutamise. Väike õhuke tekike (bambus, meriino, puuvill) kulub ka ära, kui beebi kuskil mujal (näiteks vankris või kodust väljas) magab. Patja esialgu vaja pole.

Magamiskott on hea abivahend, kuna selles tunneb pisike beebi end turvalisemalt ja ei saa tekki läbi une maha ajada. Teki või magamiskoti valikul arvesta toatemperatuuriga.

Lisaks on kindlasti vaja ka vannirätikut - see võib olla nii kapuutsikesega kui ilma.


5) Vanker/käru/kandelina/kandekott

Vanker on sageli üks esimestest asjadest, mis koju varutakse. See on tavaliselt ka üks kallimatest, mistõttu tasub hästi oma soovid läbi mõelda. Vankri puhul tasub kirja panna oma soovid ja mõelda kus ja millal seda kasutama hakkate. Kas sõidate ilusatel linnatänavatel või tahaksite ka maastikul mugavalt hakkama saada? Võib juhtuda, et beebi ei taha üldse vankris olla - aga see selgub alles pärast sündi. Seetõttu kandelina või -kotti soovitame ka valida alles siis kui beebi sündinud on - et saaksite seda ise koos beebiga selga ka proovida. Nende asjade puhul soovitame ka järelturult uurida, näiteks sotsiaalmeediast kärusõltlaste või lapsekandmise gruppidest Nõu võib küsida ka Meie pisipere ämmaemandatelt.


2. Asjad, mille soetamise peale võiks mõelda, aga mida saate ka hiljem varuda:

6) Vann

Kui teil on kodus suur vann, siis saab ka seal vannitada. Kui aga on ainult dušš, siis vannis on väikest beebit palju mugavam pesta ja ujutada. Vannile saab lisaks osta vannijalad, mis muudavad pesemise ergonoomisemaks.


7) Mängumatt ja mängukaar.

Ei ole kohustuslikud, aga on mugavad esemed, kui tahad beebit panna kuhugi korraks tegelema. Eriti mugav on siis, kui beebi harjutab kõhuliolekut. Mängukaar on kasulik esimese 3-4 (+) kuu jooksul, kui beebi veel end ei pööra ja tahab samas asju uudistada.


8) Beebi lamamistool.

Ei ole kohustuslik, aga on hea abimees, kui tahad vahepeal beebit kuhugi panna, aga ta pole nõus olema lihtsalt maas pikali. Hea koht ka, kust anda mitteistuvale beebile süüa. Kindlasti valimisel arvestada ergonoomikaga ja mitte jätta beebit sinna pikaks ajaks, kuna see väsitab tema seljalihaseid.


9) Beebimonitor.

Ei ole kohustuslik. Vajalik siis, kui olete kuskil väljasõitudel või kui kodu on suur või mitmetasandiline. Kasulik ka juhul, kui laps näiteks õue magama jätta ja ise tahad kuskil mujal toimetada.


10) Pimendavad kardinad/rulood.

Kui vastsündinud beebi alles õpib öö ja päeva rütmi, oleks vajalik öösel tuba võimalikult pimedaks saada. Ka Eesti kliimas kevadel ja suvel tuleb toa pimendamine kõigi unele kasuks. Võimalik on valida ka kardinad, mida saab paigaldada iminapa või velcro abil otse klaasile/akna peale. Näiteks leiab selliseid variante soodsamalt Amazonist, otsides fraasi "portabe blackout blinds".


11) Valge müra masin.

Saab kuulata ka Youtubest või Spotifyst, aga siis peab arvestama, et telefon jääb sinna kus on beebi. Lisaks on see suur mälu- ja akukulutaja. Nii Eesti turul kui välismaa lehtedelt on võimalik tellida eraldi valge heli masinaid. Parimad on need, mis mängivad katkematult ja ei lõpeta mängimist 15-30 minuti möödudes.


12) Reisivoodi

Mõelge soetamisele siis, kui plaanite pisikese beebiga mujal ööbida kui kodus. Nii mõnigi pere soetabki endale ainult reisivoodi ja kasutab seda ka tavavoodina. Siis aga soovitame juurde osta korraliku madratsi, kuna reisivoodi madrats pole beebile pikemaks magamiseks mugav.Nimekirja erinevatest vajalikest asjadest võiks tegelikult lõputult teha. Eks igal emal on oma kindlad lemmikasjad, ilma milleta tundub beebiga tegelemine keerukam. Mina soovitan asju esialgu vähem osta, sest vajadusel saab neid pärast beebi saabumist juurde laenata/soetada. Beebiasjade puhul soovitaksin ka uurida sõbrannadelt ja järelturult, sest on asju, mis kestavad mitmeid beebisid ning millel säilivusaega ei ole. Kui siit listist jäi midagi väga tähtsat välja, siis anna kommentaarides märku!


Kui vajad nõu beebi tulekuks valmistumisel, siis aja nõustamisele saad broneerida siit:
717 views0 comments

Comments


bottom of page