Meie Pisipere ämmaemand, imetamisnõustaja Kärt selgitab, kuidas saavutada õige imemisvõte. Hea imemisvõte on üks olulisemaid aspekte, et tagada positiivne ja rahuldustpakkuv rinnaga toitmise kogemus. Õige imemisvõte tagab lapsele piisava piimakoguse, hoiab ema nibud terved ning toetab lapse kasvu ja arengut.
Mida panna tähele õige imetamisvõtte leidmisel?
1. Ema ja beebi kõht vastamisi
Rinnaga toitmise ajal on oluline, et ema ja beebi oleksid füüsiliselt üksteisele lähedal. Parim asend on selline, kus beebi keha on tihedalt ema keha vastas, kõht-kõhu vastu. See aitab beebil rinda õigesti haarata ja tagab, et ta ei pea pead pöörama, et imeda.
2. Emale ja beebile mugav ja valuvaba
Mugavus on võtmetähtsusega edukaks rinnaga toitmiseks. Ema peaks leidma asendi, mis toetab tema selga ja käsi, et vältida pingeid ja ebamugavust. Beebi peaks olema toetatud ema käele, padjale või kõvemale pinnale nii, et tal oleks mugav ja turvaline, ilma et ta peaks suuresti pingutama rinna haaramiseks. Kindlasti on oluline, et imetamine ise oleks valuvaba. Kui lapse toitmine on naisele valulik on see märk sellest, et imemisvõte võib vajada korrigeerimist.
3. Beebi suu laialt avatud
Hea imemisvõtte aluseks on see, et beebi haakub rinnale laialt avatud suuga. Beebi peaks suu avama suurelt nii, nagu ta haigutab. See võimaldab tal haarata rinda sügavalt, haarates mitte ainult nibu, vaid ka osa nibuväljast.
4. Beebil näha topelt lõug
Kui beebi on rinda õigesti haaranud, peaks tema lõug puudutama rinda ja näha peaks olema väike "topelt lõug". See näitab, et beebi suu on piisavalt laialt avatud ja et ta on rinda sügavalt haaranud.
Hea imemisvõte pilt (Canva)
5. Beebil põsed ümarad ja punnis
Õige imemisvõtte korral on beebi põsed ümarad ja punnis. See näitab, et beebi imeb tõhusalt ja tal on hea vaakum. Kui põsed tõmbuvad sisse, võib see olla märk sellest, et haare ei ole õige või et beebil on raskusi piima kättesaamisega.
6. Beebi suus nii nibu kui paras osa nibuväljast
Beebi peaks haarama rinda nii, et tema suus oleks mitte ainult nibu, vaid ka paras osa nibuväljast. Sügavam haare aitab vältida nibu valulikkust ja tagab tõhusama piima väljavoolu. Beebi peaks haarama rinda nii, et tema huuled on väljapoole pööratud, moodustades "kalasuu".
7. Imemine vaheldub neelamisega
Tõhus rinnaga toitmine hõlmab rütmilist imemist ja neelamist. Alguses võib beebi imeda kiiremini, et piima voolama panna, kuid varsti peaks imemine muutuma aeglasemaks ja sügavamaks, vaheldudes neelamisega. See näitab, et beebi saab piima kätte ja toitmine on edukas. Neelamise kuulmine ja tundmine on märk sellest, et beebi saab tõhusalt piima kätte.
Kokkuvõtteks
Rinnaga toitmine on õppeprotsess nii emale kui ka lapsele. Kannatlikkus ja järjepidevus on võtmesõnad, et leida õige imemisvõte ja luua positiivne imetamiskogemus. Kui tekib raskusi, ära kõhkle otsida abi ja nõu imetamisnõustajalt. Õige tugi ja juhendamine aitavad saavutada edu ja nautida rinnaga toitmise eeliseid.
Hea alguse teadmiste osas annab meie põhjalik "Beebi rinnaga toitmise ABC" veebinar.
Kas beebi on juba kodus ja vajad personaalset tuge hea ja valuvaba imetamisvõtte saavutamisel?
Meie ämmaemandad Kärt, Kairit ja Iiri on siin, et Sind aidata. Broneeri sobiv aeg imetamisnõustamiseks siin või kirjutades tere@meiepisipere.ee.
Kommentare