top of page
Search

Need 5 asja võivad hädaolukorras aidata sul enda lapse elu päästa.

Updated: Mar 31

Lapsevanemaks olemine on ühest küljest imeline, aga samas väljakutsuv teekond.

Hädaolukorrad võivad tekkida kõige ootamatumal hetkel ja vanemana ettevalmistumine on äärmiselt oluline sinu beebi või väikelapse ohutuse tagamiseks.


Artiklis vaatame koos Meie Pisipere ämmaemanda ja esmaabi koolitaja Kärdiga viit olulist asja, mida peaksid teadma, kui beebi või väikelapsega tekib hädaolukord.
 

Kas sa teadsid?

Eestis jõuab kiirabi abivajajani alates väljakutse saamisest vähem kui 15 minutiga kokku umbes 70% juhtudest. Samas hädaolukorras, näiteks kui beebi või väikelaps hakkab millegi peale lämbuma ja lõpetab hingamise, saabub ajukahjustus juba 4 minuti pärast ilma hapnikuta ja surm võib tekkida juba 4–6 minutit pärast seda.

Seega pole kiirabi veel piisavalt kiire, et päästa meie kõige kallim, kui me ei tea, mida teha.


# 1 - Tea, kuidas kiiresti abi leida.

Hädaolukorra korral, kui laps on vigastada saanud ja vajab kiiret abi, ei ole aega otsida kohti ja telefoninumbreid. Seepärast on oluline, et need andmed oleksid alati nähtaval kohal. Pane kindlasti kodus nähtavasse kohta kirja: Eesti hädaabinumber - 112 Perearsti nõuandetelefon - 1220 Mürgistusteabekeskus - 16662

Oma perearstikeskuse number. Vaata võimalusel välja juba enne hädaolukorda, kus asub lähim haigla, kes pakub abi imikutele ja lastele sinu kodukohas. Hea mõte on vaadata enne välja, kust hädaolukorras siseneda.


# 2 Oska lämbumise korral pakkuda esmaabi.

Väikesed lapsed avastavad maailma sageli suu kaudu, pannes kõik leitud esemeid just suhu. Pärlid, pähklid, sendid, patareid, herned või isegi legoklotsid võivad neelamisel sattuda hingetorusse, takistades lapse hingamist. Samuti lisatoiduga alustamine või söömise ajal nutmine ja rääkimine võivad suurendada ohtu.


Ole valmis lämbumise korral kiirelt tegutsema ja kutsu kindlasti aegsalt abi. Esmalt proovi takistust eemaldada suust ühe korra oma sõrmega suust läbi käies või last köhima ergutades. Kui see ei paku lahendust alusta 5 koputusega abaluude vahele ja kui ka see ei aita proovi takistust väljutada 5 korda rinnale surumisega. Jätka vaheldumisi viie seljalöögi ja rinnalöögiga kuniks takistus kaob. Samas ole valmis elustama kui laps lõpetab hingamise. Kindlasti pea nõu tervishoiutöötajaga eelpool mainitud võtete kasutamise järgselt.


# 3 Beebi ja väikelapse elustamine.


Elustamine on praktiline oskus, mis saab hädaolukorras sinu lapse elu päästa. Õpi ära õige tehnika ja elustamise erisused beebi ja väikelapse puhul.


Kui märkad, et laps on muutunud kahvatuks või siniseks, tema rindkere ei tõuse, ja ta ei reageeri valule, näiteks kõrvanibu pigistamisele, on vajalik kohene elustamine ja abikutsumine. Alusta hingamisteede vabastamisest ja viiest suust-suhu hingamisest. Seejärel tee 30 südamemassaaži ja kaks suust-suhu hingamist. Jätka kuni saabub kiirabi või tekivad elutunnused.


Võimalusel osale beebi ja väikelapse esmaabi kursusel, kus saad veel põhjalikumad nõuanded, kuidas enesekindlalt abi osutada.


#4 Oska märgata lapse käitumise erisusi.

Kui lapse käitumises esineb muutusi? Märka hingamist, püsivat nuttu või ebatavalist loidsust. Võtmetähtsus on osata tunda ära esmaseid viirushaiguste sümptomeid, allergiat ja nende leevendamise võimalusi.


#5 Kodune esmaabikomplekt.

Vaata üle, kas kodus on olemas esmaabikomplekt. Pere esmaabikomplekti kokku pannes jälgi, et seal oleks sees haavade sidumise, puhastamise ja põletuste leevendamise vahendid. Lisaks ravimid igaks elujuhtumiks alates köha, nohu ja palaviku alandamiseks kuni mürgistuste jaoks välja. Taga, et esmaabikomplekt oleks kindlast kohast kättesaadav ning hoia seda ajakohastatuna, võttes arvesse kogu pere muutuvaid vajadusi.


Kokkuvõttes.


Tasub meeles pidada, et oskus anda lapsele esmaabi ja käituda hädaolukordades annab aluse elu turvaliseks alguseks. Õppides ja ettevalmistudes saad anda parimat abi oma pisikesele hädaolukorras.


Soovid rohkem ja veel põhjalikumalt teada beebi ja väikelapse esmaabist?


Piilu meie e-poodi, kus võimalik liituda "Turvaline algus - beebi ja väikelapse esmaabi ABC" veebikursusega. Saa mugavalt oma kodus beebi ja väikelapse esmaabi põhiteadmised. Nii oled enesekindlalt valmis ootamatuteks olukordadeks.173 views0 comments

Comments


bottom of page